Co to są implanty zębów?

Co to są implanty zębów? Utrata zębów wraz z wiekiem jest powszechnym zjawiskiem, jednak w niektórych przypadkach występuje ono znacznie szybciej, na przykład na skutek braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Rozwiązaniem problemu są implanty zębowe, które mogą zastąpić naturalny ząb. Czym dokładnie są implanty i na czym polega procedura ich założenia?

Implanty jako sposób uzupełniania ubytków zębowych

Zęby stałe w teorii powinny nam posłużyć do końca życia, jednak najczęściej tracimy je wraz z upływem lat. Niektórym wypadają znacznie wcześniej, na przykład wskutek próchnicy czy nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny. Inni zachowują naturalne uzębienie nieco dłużej. Niemniej jednak stomatolodzy są zgodni co do tego, że ubytki należy uzupełniać. W przeciwnym razie może dojść do rozchwiania pozostałych zębów, rozpulchnienia dziąseł, a w skrajnych przypadkach do osłabienia mięśni szczęki. Niestety, człowiek przez całe życie ma do dyspozycji jedynie dwa komplety zębów – mleczne oraz stałe. Po utracie zębów stałych musi posiłkować się sztucznymi zamiennikami, czyli implantami. Obecnie implanty stanowią jedyny skuteczny sposób uzupełniania ubytków zębowych.

Czym jest implant?

Większość osób uważa, że implant to po prostu sztuczny ząb, niemniej jednak nie jest to do końca prawdą. Implant to tak naprawdę śruba, którą umieszcza się w dziąśle. Dopiero później może na niego zostać nałożona korona, która rzeczywiście wygląda jak ząb. Pacjenci zazwyczaj zwracają uwagę na estetykę uśmiechu, jednak dla lekarzy stomatologów najważniejsze jest to, aby nie doszło do rozchwiania pozostałych w szczęce zębów. Implant ma za zadanie wypełnić szczelinę pomiędzy nimi. Oczywiście, zdecydowana większość pacjentów decyduje się założyć koronę, aby zachować piękny uśmiech. Niemniej jednak implant sam w sobie nie wygląda jak ząb, a właśnie jak swego rodzaju śruba. Implanty zakładane są pacjentowi na stałe – nie wyjmuje się ich, gdyż specjalista przytwierdza je do kości. W ten sposób można nie tylko maskować braki uzębienia, lecz również zapewnić stabilność szczęce. 

Na czym polega procedura wszczepienia implantu?

Stomatolodzy nie uzupełniają ubytków w tym samym momencie, w którym tracimy ząb. Cała procedura trwa co najmniej kilka tygodni, a czasami nawet kilka miesięcy. W pierwszej kolejności należy wykonać zdjęcie RTG, aby ocenić stan zdrowia całej szczęki. Pacjent decyduje się na konkretny rodzaj implantu, jednak przed jego wszczepieniem czasami konieczne jest wyleczenie zębów sąsiadujących czy dziąseł. Specjaliści radzą, aby po utracie zęba odczekać kilka tygodni, aż dziąsło nie będzie nabrzmiałe ani poranione. Samo wszczepienie implantu odbywa się w ramach chirurgii stomatologicznej jednego dnia, lecz bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Najczęściej trzeba też odczekać z umieszczeniem na implancie korony zęba. 

Czy warto zdecydować się na implanty zębowe?

Implanty zębów stanowią obecnie jedyną, w pełni skuteczną metodę uzupełniania braków w uzębieniu. Oczywiście, pacjenci mają do dyspozycji różnego rodzaju mosty czy sztuczne szczęki, jednak ich użytkowanie zwykle nie przynosi oczekiwanych efektów. Przede wszystkim nie w każdym przypadku istnieje możliwość założenia mostu. Sztuczne elementy mogą powodować liczne otarcia czy poranienia błony śluzowej, przez co nie zawsze są przez pacjentów dobrze tolerowane. Wyjmowane elementy uzupełniające nie gwarantują, że w przyszłości nie dojdzie do rozchwiania zębów sąsiadujących i ich przesuwania się w szczęce. Implanty, choć szeroko polecane przez dentystów, mają jednak pewne wady. Przede wszystkim są stosunkowo drogie, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Materiały wysokiej jakości nie powodują uczulenia, są także trwałe, jednak ich cena jest naprawdę wysoka. Ponadto wszczepienie implantów wymaga czasu, przy czym pacjentom najczęściej zależy na jak najszybszym uzupełnieniu braków. Dobór konkretnych rozwiązań zawsze powinniśmy przeanalizować, mając na względzie uwagi stomatologa oraz chirurga dentystycznego. 

Jak długo posłużą nam implanty zębów?

Pacjenci często zastanawiają się, czy implanty zębów to rozwiązanie na całe życie, czy też po pewnym czasie będzie je trzeba wymienić? Otóż dobrej jakości materiały powinny nam posłużyć już do końca życia, jednak wiele zależy też od tego, czy w prawidłowy sposób dbamy o higienę jamy ustnej. Żaden stomatolog nie da nam gwarancji, że implant posłuży do końca życia, jednak praktyka pokazuje, że jest rozwiązanie na naprawdę długi okres. Jeśli przestrzegamy wszelkich zasad i regularnie odbywamy kontrolę stomatologiczną, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabiegu nie będzie trzeba powtarzać w przyszłości. Jednocześnie pamiętajmy, że o zęby należy dbać przez cały czas, mając na uwadze także zdrowie dziąseł. Dzięki temu można cieszyć się pięknym uśmiechem i ograniczyć utratę zębów naturalnych w przyszłości. Implanty, choć są drogim rozwiązaniem, zdecydowanie są warte rozważenia, zwłaszcza jeśli mamy do uzupełnienia jedynie niewielkie braki, na przykład jednego zęba.