Czego nie wolno robić po zamykaniu naczynek?

Czego nie wolno robić po zamykaniu naczynek? Chcesz poddać się laserowemu zamykaniu naczynek? Kiedy rzeczywiście warto zdecydować się na ten typ zabiegu? Jak jest on przeprowadzany od A do Z? Co trzeba robić, a czego należy unikać po zabiegu zamykania naczynek? Poniżej możesz zapoznać się ze wszystkimi kluczowymi informacjami!

Laserowe zamykanie naczynek: czy warto?

To obecnie coraz częściej wykonywany zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Nic dziwnego! To opcja pozwalająca na zamknięcie rozszerzonego naczynka krwionośnego. Wszystko jest możliwe na skutek naświetlania promieniami lasera konkretnych fragmentów ciała. Zabieg powinien być tak wykonany, aby podgrzana została krew w naczynku (natomiast sama skóra wyłącznie nieznacznie). Kiedy taki rodzaj operacji będzie dobrym rozwiązaniem? Wbrew temu, co sądzi się na ten temat, laserowe zamykanie naczynek jest wykonywane z roku na rok coraz częściej. Taka operacja przydaje się, kiedy na skórze zaczynają pojawiać się (i zostają już na stałe) wyraźnie rozszerzone naczynka krwionośne. Jeśli są one widoczne przez naskórek, to wielu osobom ta sprawa bardzo się nie podoba… Wówczas korzystają z rozwiązań skrojonych na miarę XXI wieku.

Powyższe problemy często powstają, kiedy dana osoba ma do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, opady). Duże znaczenie mają wyraźne różnice pod kątem temperatur. Szczególnie jeśli amplitudy są duże. Jeśli np. ktoś często przechadza się pomiędzy miejscami o temperaturach relatywnie wysokich i niskich, to jest to bardzo niekorzystne. Zamykanie naczynek (przy pomocy lasera) jest także rekomendowane osobom, które z różnych przyczyn musiały zażywać sterydy. Takie medykamenty powodują bowiem niekorzystne zmiany na skórze. Warto wspomnieć również o częstym wystawianiu jej na słońce (w grę wchodzi też solarium), co także przyczynia się do powstawania tego typu kłopotów. Takie zmiany nie wyglądają estetycznie i wpływają negatywnie np. na samoocenę i codzienne samopoczucie.

Jakie są najistotniejsze przeciwwskazania do zabiegu?

Istnieje szereg czynników, przez które nie można zdecydować się na laserowe zamykanie naczynek. Chodzi tutaj np. o choroby nowotworowe. Przeciwwskazaniem jest też stosowanie indywidualnych terapii hormonalnych. Na zabieg nie mogą zdecydować się osoby cierpiące na fotodermatozy, czy schorzenia pęcherzowe skóry. Tak samo, jak borykające się z łuszczycą, bielactwem, czy epilepsją.

To nie koniec. Do długiej listy przeciwwskazań należy zaliczyć rozruszniki serca. Lekarz w czasie przeprowadzania wywiadu medycznego powinien ocenić, czy konkretna osoba nie ma skłonności do powstawania tak zwanych bliznowców. W końcu laserowe zamykanie naczynek stosuje się przede wszystkim w celach estetycznych. Jeśli zaś występuje taka tendencja, to efekty końcowe mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Na laserowe zamykanie naczynek nie mogą zdecydować się kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią.

Laserowe zamykanie naczynek: czym cechuje się zabieg?

Tak naprawdę bardzo ważna część całej operacji jest realizowana jeszcze przed nią. Lekarz analizuje sytuację konkretnego Pacjenta. Należy zbadać m.in. średnicę przebarwień, określić ich kolor i ilość itd. Na tej podstawie fachowiec dobiera odpowiednią długość promienia laserowego (służącego do naświetlania), rodzaj energii, filtra, czy ilość wymaganych impulsów. To nie wszystko. Bardzo ważne jest także oszacowanie optymalnych odstępów czasowych pomiędzy impulsami oraz czas trwania pojedynczego impulsu. Jeszcze przed właściwym laserowym zamykaniem naczynek trzeba wykonać tak zwaną próbę laserową.

Co dzieje się dalej? Ważne jest dokładne oczyszczenie miejsca na skórze, które będzie objęte zakresem zabiegu. Pacjent zakłada specjalne osłony, które mają za zadanie chronić przed promieniowaniem laserowym. Energia generowana przez działanie lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę (czerwony barwnik krwi). Na skutek tego krew zostaje odpowiednio podgrzana. Z kolei ścianki naczynia krwionośnego są w ten sposób niszczone od środka.

Czego należy unikać po przeprowadzonym zabiegu?

Aby uzyskać zamierzone efekty i nie doprowadzić do żadnych komplikacji, trzeba stosować się do zaleceń, które są wypisywane przez lekarza prowadzącego. Należy m.in. unikać (przez około jeden miesiąc od daty wykonania laserowego zamykania naczynek) opalania się. Chodzi tutaj nie tylko o standardowe słońce, ale także o brak wizyt w solarium. Przez około jeden tydzień nie powinno się wykonywać ćwiczeń fizycznych.

Niewskazane jest również korzystanie z bardzo gorących kąpieli, czy sauny. Wszystko dlatego, że poprzez te aktywności naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać. Tego należy zaś unikać (przynajmniej w pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu). Lekarze zalecają również, aby Pacjenci stosowali odpowiednie preparaty nawilżające (w miejscach, które były poddane zabiegowi). Przez minimum kilka dni nie powinno się stosować makijażu w obrębie tych lokalizacji. Tak samo, jak żadnych peelingów chemicznych, czy toników, które mają w swoim składzie alkohol.