Na czym polega korekta odstających uszu?

Na czym polega korekta odstających uszu? Uszy – to Twój kompleks? Kobiety, które mają odstające uszy, mogą ewentualnie zakrywać je włosami. Faceci z typowymi fryzurami takiego komfortu nie posiadają. Jak poradzić sobie z tym kłopotem, który ma dla wielu osób spore znaczenie pod kątem wizualnym? Rozwiązaniem może być korekta odstających uszu. Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg? W jakich sytuacjach nie jest to możliwe? Na czym polega zaś korekta odstających uszu?

Kiedy ten zabieg powinien być rozważony?

Większość uważa, że korekta odstających uszu jest wykonywana tylko wtedy, kiedy dana osoba nie jest zadowolona ze swojego wyglądu. Fakt, to bardzo częsta przyczyna. U niektórych odstające uszy wyglądają naprawdę fajnie i dodają im uroku. W innych przypadkach (kiedy skala problemu jest spora) wiele osób zastanawia się nad takim zabiegiem. Niekiedy uszy odstają bardzo mocno, co przyczynia się do powstawania kompleksów.

To nie wszystko. Czasami te fragmenty naszego ciała nie odstają równomiernie, co także według wielu osób niekorzystnie wpływa na ich ogólny wygląd. Niekiedy chodzi tutaj natomiast o aspekty zdrowotne. Niestety, nie brakuje rozmaitych wypadków, urazów, czy chorób, które powodują, że potem potrzebne jest właściwe odtworzenie małżowin usznych.

Korekta odstających uszu: jakie są przeciwwskazania?

Coraz częściej rodzice chcą, by ten zabieg był przeprowadzony w przypadku ich pociech. I to jeszcze przed pójściem do szkoły podstawowej. Jednym z przeciwwskazań może być jednak wiek. Wielu ekspertów zaznacza, że z takim zabiegiem dobrze byłoby poczekać do ukończenia przez dziecko 13. roku życia. Po to, aby odpowiednio ukształtowała się tkanka chrzęstna, która odpowiada za budowanie małżowiny usznej. Jest to ważne, ponieważ później można liczyć na to, że efekty – wynikające z przeprowadzonej operacji – będą bardzo stabilne.

Kiedy jeszcze korekta odstających uszu nie może być zastosowana w praktyce? Jeśli dziecko lub osoba dorosła mają ogólnie zły stan zdrowia. Dlatego w czasie przeprowadzania wywiadu medycznego nie można zatajać przed lekarzami żadnych ważnych faktów. Dotyczących obecnych schorzeń, czy przyjmowanych medykamentów (na stałe lub tylko od czasu do czasu). Z korektą odstających uszu muszą poczekać panie, które są w ciąży. Przeszkodą (na szczęście nie na zawsze) jest laktacja. Tak samo, jak miesiączka.

Na operację nie mogą zdecydować się Pacjenci, którzy w danym momencie zmagają się z aktywnymi zmianami zapalnymi w obszarze lewego lub prawego ucha. Najpierw trzeba zatem zająć się tym zagadnieniem, a dopiero potem można myśleć o ewentualnej korekcie. Co jeszcze może być przeciwwskazaniem? Są to takie kłopoty zdrowotne, jak cukrzyca, problemy z tarczycą, czy nadciśnienie tętnicze. Duże znaczenie mają też zaburzenia pod kątem krzepliwości krwi. Jeśli takie występują, to Pacjent po zabiegu może mieć duże ubytki w tym aspekcie, co jest bardzo niekorzystne i prowadzi np. do anemii. Jeśli interesuje Cię taki zabieg, a masz pewne kłopoty zdrowotne, to trzeba o wszystkim dokładnie opowiedzieć. Warto mieć ze sobą np. aktualne badania. Na bazie tych zagadnień lekarz zdecyduje, czy kwalifikujesz się do korekty odstających uszu.

Korekta odstających uszu: konsultacja i zabieg

Już w czasie pierwszej konsultacji chirurg nie tylko analizuje ewentualne przeciwwskazania. Jeśli ich nie ma, to ekspert od tej dziedziny medycyny estetycznej informuje Pacjenta o tym, jakie efekty można uzyskać. Czasami chirurg rozrysowuje linie i przedstawia schemat tego, czego można spodziewać się po korekcie odstających uszu. Każdy przypadek jest indywidualny. Zadaniem eksperta jest takie przeprowadzenie operacji, aby uszy nie odstawały, a ewentualne blizny po zabiegu nie były w ogóle widoczne.

Najważniejsze jest to, aby zabieg nie wpłynął w żadnym stopniu negatywnie na jakość narządu słuchu. Warto dodać, że na kilka tygodni przed samą operacją jest rekomendowane, by Pacjent zaprzestał palenia papierosów oraz przyjmowania medykamentów, które rozrzedzają krew.

Jak wygląda sam dzień zabiegu? Pacjent powinien zgłosić się w wyznaczonym terminie do konkretnej placówki medycznej. Należy mieć ze sobą dowód osobisty oraz wyniki badań (chodzi przede wszystkim o morfologię i oznaczenie grupy krwi). Najlepiej, by korekta odstających uszu była wykonywana na czczo. Zabieg jest realizowany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu skóry za małżowiną. Potem chirurg musi wyciąć część chrząstki o wrzecionowatym kształcie. Po to, by ucho lepiej i naturalniej przylegało do głowy. Ważne jest także założenie szwów.

Co ciekawe, odpowiadają one w tym przypadku za modelowanie kształtu małżowiny. Jak kłopotem jest również asymetria małżowin usznych, to w trakcie zabiegu lekarz zajmuje się także tym zagadnieniem. Po zakończeniu korekty Pacjent ma zakładaną opaskę na głowę. Chroni ona fragmenty poddane operacji przed uszkodzeniem itp. Korekta odstających uszu trwa około 60 minut.

Jak wygląda pierwszy okres po zabiegu?

Ważna jest codzienna dezynfekcja operowanych miejsc. W czasie pierwszego tygodnia w ogóle nie powinno się myć głowy. Szwy są zdejmowane w ciągu od 7 do 10 dni od daty zabiegu. Pamiętaj także o tym, aby do momentu całkowitego wygojenia się ran nie spać w pozycji bocznej.